Kirgizija suinteresuota plėsti verslo ryšius su Lietuva

0
128
kirgizija-suinteresuota-plesti-verslo-rysius-su-lietuva

Lapkričio 28 d. Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) atstovai susitiko su Kirgizijos Respublikos užsienio reikalų ministro pavaduotoju Aibeku Moldogazievu, atvykusiu į Lietuvą konsultacijų su mūsų šalies Užsienio reikalų ministerija. Susitikime buvo pažymėtas spartus dvišalės prekybos augimas, aptartos krovinių gabenimo plėtros perspektyvos.  

Svečias pažymėjo, kad Kirgizija vykdo daugiavektorinę užsienio ekonominę politiką, vengia per didelės priklausomybės nuo atskirų šalių, siekia plėtoti prekybą su Europos Sąjungos (ES) šalimis, remdamasi ES 2016 m. suteiktu Kirgizijai preferenciniu prekybos režimu pagal Bendrąją lengvatų sistemą (angl. General System of Preferences – GSP+). Pasidžiaugė, kad šiais metais iki lapkričio mėn. dvišalės prekybos apyvarta augo 60%, iki metų pabaigos augimo tempas gali pasiekti 70%.

Pasak A. Moldogazievo, iš Kirgizijos į Lietuvą eksportuojami įvairūs metalai ir jų dirbiniai, medienos gaminiai, pramoninė įranga ir komponentai, iš Lietuvos į Kirgiziją – lengvieji ir krovininiai automobiliai, atsarginės detalės, pramoninė įranga, chemijos prekės, kosmetikos priemonės. Kirgizijos diplomatas pabrėžė: „esame suinteresuoti didinti dvišalę prekybą, plėtoti transporto-logistikos grandines su Lietuva, plačiau naudotis Klaipėdos uosto krovinių krovos ir logistikos centrų Lietuvoje paslaugomis“. Kirgizija taip pat suinteresuota geležinkelių tiesimo projektu Transkaspijos transporto koridoriumi iš Kirgizijos per Uzbekistaną, Azerbaidžaną, Armėniją iki Turkijos, taip pat nauja geležinkelio linija iš Uzbekistano per Kirgiziją į Kiniją, kurios statyba Kirgizijoje bus baigta per tris metus.

A. Moldogazievas pažymėjo, kad šiuo metu didžioji dalis krovinių tarp Lietuvos ir Kirgizijos gabenama krovininiais automobiliais ir, ES vežėjams negalint gabenti krovinių per Rusiją ir Baltarusiją, yra aktualu išduoti pakankamą skaičių leidimų Kirgizijos vežėjams gabenti krovinius tarp abiejų šalių. Be to, Kirgizija pageidautų susitarti su Lietuva dėl galimybės vežti krovinius automobiliais be leidimų.

Kirgizijos užsienio reikalų ministro pavaduotojas taip pat pakvietė Lietuvos verslininkus investuoti į žemės ūkio produkcijos perdirbimo, mėsos ir pieno produktų gamybos, kitas maisto pramonės sferas, taip pat į informacinių technologijų, transporto-logistikos, energetikos – hidro-, saulės, vėjo energijos projektus ir pastatų renovaciją bei rekonstrukciją Kirgizijoje, pakvietė turistus iš Lietuvos aplankyti Kirgiziją pasinaudojant ir bendrais  kelionių paketais lankyti Centrinės Azijos šalis. Pažymėjo, jog galioja 2008 m. sudaryti dvišalis susitarimas dėl investicijų skatinimo ir apsaugos ir dvigubo apmokestinimo išvengimo, taip pat sutartis dėl pajamų dvigubo apmokestinimo išvengimo ir mokesčių slėpimo prevencijos. Pagalbą užsienio investuotojams ir eksportuotojams Kirgizijoje teikia 2017 m. įkurta Nacionalinė investicijų plėtros ir investicijų agentūra prie Kirgizijos Respublikos Prezidento.

Kirgizijos užsienio reikalų ministro pavaduotojas taip pat paragino LPK plėtoti bendradarbiavimą su Kirgizijos Prekybos ir pramonės rūmais (PPR) bei su Kirgizijos Pramonininkų ir verslininkų sąjunga.

Kirgizijos garbės konsulas Lietuvoje Danas Azikejev pažymėjo, kad Kirgizija dalyvauja ES „Erasmus+“ programos studijų ir stažuočių projektuose, siekia didesnių kvotų juose suteikimo Kirgizijos dalyviams, suinteresuota Europos universitetų padalinių steigimu Kirgizijoje.

LPK generalinis direktorius Ričardas Sartatavičius pristatė LPK veiklą, tarptautinius ryšius ir veiklą Europos verslo konfederacijoje „BusinessEurope“, pažymėjo jos narių svorį Lietuvos ekonomikoje ir eksporte, informavo apie š. m. birželį surengtą LPK verslo misiją į Biškeką, kurios metu su Kirgizijos PPR pagalba buvos surengtas dvišalis verslo forumas ir individualūs abiejų šalių verslo atstovų B2B susitikimai.

LPK viceprezidentas, asociacijos „Linava“ prezidentas Romas Austinskas pažymėjo, kad LPK ir asociacija „Linava“ yra įsitraukusi ir padeda spręsti leidimų išdavimo Kirgizijos vežėjams klausimus.

LPK atstovai akcentavo, kad plėtojant dvišalę prekybą bei prekių reeksportą, abiejų šalių verslui labai svarbu nepažeisti Rusijos ir Baltarusijos atžvilgiu taikomų tarptautinių sankcijų ir nepatekti po galimomis antrinėmis sankcijomis.

LPK atstovų ir  Kirgizijos Respublikos užsienio reikalų ministro pavaduotojo A. Moldogazievo susitikimas

The post Kirgizija suinteresuota plėsti verslo ryšius su Lietuva appeared first on Lietuvos pramonininkų konfederacija.