Lietuvos-Ukrainos verslo tarybos išplėstiniame posėdyje aptartos paramos ir šalies atstatymo iniciatyvos

0
114
lietuvos-ukrainos-verslo-tarybos-isplestiniame-posedyje-aptartos-paramos-ir-salies-atstatymo-iniciatyvos

Gruodžio 9 d. įvyko Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) Lietuvos-Ukrainos verslo tarybos išplėstinis nuotolinis posėdis kartu su LPK partneriais Ukrainoje – Ukrainos pramonininkų ir verslininkų sąjunga.

Posėdį moderavo Ukrainos pramonininkų ir verslininkų sąjungos prezidentas Anatolijus Kinachas, posėdyje dalyvavo LPK atstovai, abiejų valstybių ambasadoriai – Valdemaras Sarapinas ir Petro Beshta, Lietuvos ekonomikos ir inovacijų viceministras Karolis Žemaitis ir kt. svečiai.

LPK prezidentas Vidmantas Janulevičius įžanginėje kalboje išreiškė apgailestavimą, kad po paskutiniojo balandžio mėnesį vykusio verslo tarybos susitikimo, lauktas pokytis neįvyko – karas, Rusijos teroras ir Ukrainos naikinimas tęsiasi. Dabartinius Rusijos režimo veiksmus V. Janulevičius prilygino vienam tamsiausių pasaulio istorijos įvykių – Holodomorui.

„Praėjus šimtui metų matome tą patį: artėjant žiemai Putinas nori priversti ukrainiečius pasiduoti dėl šalčio ir bado. Istorija, deja, mėgsta kartotis, bet ji kartojasi pačiomis baisiausiomis formomis. Smurtas ir teroras vėl pasitelkiami siekiant atimti iš Ukrainos gyvenimo pagrindus ir parklupdyti visą šalį ant kelių“, – pažymėjo V. Janulevičius.

LPK prezidentas patikino, kad Lietuvos pagalba ir toliau pasieks Ukrainą, padėdama jai susidoroti su sunkia žiema. Jis glaustai apžvelgė Lietuvos Vyriausybės bei LPK veiksmus, telkiant paramą Ukrainos poreikiams užtikrinti. 

„Europos verslo konfederacijos „BusinessEurope“ Ukrainos darbo grupė, kurios narė yra ir LPK, paskelbė kreipimąsi dėl pagalbos Ukrainai. Europos Komisija kartu su Ukrainos energetikos ministerija ir Europos energetikos bendrija per „BusinessEurope“ šią savaitę kreipėsi į Europos verslo asociacijas, jų narius ir įmones, prašydama suteikti Ukrainai skubią pagalbą – neatlygintinai perduoti naują ar naudotą įrangą ir medžiagas, kurios šiuo metu yra labai svarbios Ukrainos energetikos sistemai remontuoti ir jos energetikos sistemos bei kitų komunalinių paslaugų gyvybingumui užtikrinti“, – sakė LPK prezidentas.

Taip pat susitikime aptarta Lietuvos parama Ukrainai siekiant narystės Europos Sąjungoje ir kitose tarptautinėse organizacijose.

„LPK konsultavo ir rėmė Ukrainos pramonininkų ir verslininkų sąjungą, jai siekiant tapti organizacijos „Business at OECD“ nare ir siekiant gauti stebėtojos statusą asociacijoje „BusinessEurope“. Ir toliau aktyviai sieksime, kad jūsų organizacija taptų visateise „BusinessEurope“ nare“, – tvirtino V. Janulevičius.

Lietuvos ekonomikos ir inovacijų viceministras Karolis Žemaitis savo pranešime pristatė pirmuosius Lietuvos finansuojamus Ukrainos infrastruktūros atstatymo pilotinius projektus bei apžvelgė sąlygas ir paramą ukrainiečių verslo veiklai Lietuvoje.

Pasak viceministro, nelaukiant, kol bus sustabdyta prieš Ukrainą nukreipta Rusijos agresija, turime padėti atstatyti Ukrainą jau dabar ir diskutuoti, kaip tai padaryti kuo geriau. Anot K. Žemaičio, rekonstrukciją ir paramą ministerija skirsto į:

  • trumpojo laikotarpio, kitaip tariant, kas būtinai reikalinga „čia ir dabar“, pvz., energijos generatoriai; 
  • Ukrainos rėmimas siekiant jos narystės tarptautinėse organizacijose;
  • ilgojo laikotarpio parama – šalies infrastruktūros atkūrimas ir veiklos atstatymas.

„Suprantame, kad vienai Lietuvai niekaip nepavyks atstatyti Ukrainos, tačiau jau pradėjome įgyvendinti kelis pilotinius projektus Kyjivo regione: tam skiriame ir žmogiškuosius, ir finansinius resursus <…> Turime įrodyti savo įsipareigojimus imdamiesi konkrečių darbų“, – sakė K. Žemaitis.

Pirmasis pilotinis projektas – mobiliųjų gyvenviečių įkūrimas Borodyankoje, kurį tikimasi finalizuoti jau 2023 m. sausio mėnesį. Antrasis – mokyklos atstatymas Borodyankos miestelyje, kuriam, skaičiuojama, prireiks apie 5 mln. eurų investicijų. Dar vienas – nuo sprogimų ir gaisro nukentėjusio vaikų darželio atstatymo projektas atsieis apie 3,7 mln. eurų. Taip pat ruoštasi atstatyti strategiškai svarbų tiltą per Trubižo upę, jungiantį Kyjivo ir Sumų sritis. Tačiau atsižvelgiant į šio objekto svarbą logistikai, tiltą Ukraina jau atstatė ir Lietuva ieškos kito galimo projekto. 

Viceministras K. Žemaitis pažymėjo, kad su Lietuvos Finansų ministerija tariamasi, kaip Ukrainos verslai, kurie fiziškai nebegali vykdyti veiklos Ukrainoje, turėtų galimybę veikti Lietuvoje ir mokėti mokesčius Ukrainoje.

Taip pat susitikime metu buvo glaustai apžvelgtos galimybės į Lietuvą atvykusiems ukrainiečiams įsidarbinti čia nuo pačios pirmosios dienos. Pažymėta, kad didžioji dauguma darbingo amžiaus ukrainiečių, atvykusių į Lietuvą, čia ir įsidarbino. Lyginant su kitomis šalimis, Lietuva šiuo atžvilgiu pirmauja. Darbdaviai, anot K. Žemaičio,  demonstruoja papildomas pastangas ukrainiečių darbuotojų pritraukimui – skelbimus viešina ukrainiečių kalba ir pan.

LPK Lietuvos ir Ukrainos verslo tarybos pirmininkas, įmonių grupės „BT Invest“ valdybos pirmininkas Aivaras Karalius posėdyje apžvelgė kliūtis, su kuriomis susiduria įmonės (taip pat ir lietuviško kapitalo), veikdamos karo sąlygomis.

Vėliau susitikime bendradarbiavimo statybų bei transporto-logistikos srityse temas detaliau pristatė „LTG Cargo Ukraine“ komercijos direktorius Paulius Grubinskas; Lietuvos logistikos asociacijos prezidentas, įmonės AD REM TRANSPORT generalinis direktorius Antanas Šimelis; Transporto inovacijų asociacijos valdybos pirmininkas, muitinės tarpininko paslaugas teikiančios įmonės „Bunasta“ vadovas Jurgis Adomavičius.

Ukrainiečių pusės atstovai pristatė būsto statybos projektus asmenims, netekusiems namų; žmonių perspėjimo apie pavojų sistemas; inovatyvius ekologinius produktus ir pakvietė Lietuvos verslo atstovus bendradarbiauti juos įgyvendinant.

The post Lietuvos-Ukrainos verslo tarybos išplėstiniame posėdyje aptartos paramos ir šalies atstatymo iniciatyvos appeared first on Lietuvos pramonininkų konfederacija.