Kelią į sėkmę „Utenos Utenis“ skynėsi per balas ir dulkes

0
62
kelia-i-sekme-„utenos-utenis“-skynesi-per-balas-ir-dulkes

Šių metų sausio 16-a diena „Utenos Utenio“ klubui yra ypatinga – jam sukanka 90 metų.

Treniravosi ir ant arimų

1933 m. sausio 16 dieną Utenos apskrities viršininko raštinėje buvo įregistruotas „Utenio“ klubas. Tuomet klubas užsiėmė įvairia veikla: steigė skaityklą-knygyną, organizavo įvairių rūšių sportą, ruošė koncertus, paskaitas, spektaklius, lošimus domino, šachmatais ir panašius pasilinksminimus. Tais pačiais metais, rugsėjo 3 dieną, įvyko ir pirmosios klubo futbolo komandos rungtynės Zarasuose su vietos ekipa. Po atkaklios kovos 1:0 nugalėjo uteniškiai.

Pokariu Utenos futbolo bendruomenė išaugino vieną geriausių visų laikų Lietuvos futbolininkų Stanislovą Ramelį, kuris net 14 sezonų gynė Vilniaus „Žalgirio“ komandos garbę.

„Utenio“ futbolo akademijoje iki šiol dirba treneris Raimundas Bertašius. Jis prie „Utenos Utenio“ pirmą kartą prisijungė dar būdamas mokinys, todėl su šia bendruomene R. Bertašius yra susijęs jau daugiau nei 40 metų.

„Kai pradėjau žaisti „Utenyje“, komanda demonstravo neblogus rezultatus, o ypač Lietuvoje. Žinoma, tuomet sąlygos sportuoti buvo visai kitokios negu dabar. Tuomet mes treniruodavomės ant arimo, o ne aikštelėje. Toje vietoje, kur dabar yra Utenos hipodromas, būdavo futbolo aikštė ir ten sportuodavome – pavasarį per balas, vasarą – per dulkes. Visur buvo duobės. Dabartinės sąlygos skiriasi kaip diena nuo nakties“, – prisiminimais dalijosi R. Bertašius.

Nors sąlygos buvo itin sudėtingos, 1969 m. „Utenis“ laimėjo „Nemuno“ pirmenybių bronzos medalius, o 1978 m. tapo čempionais. Reprezentacinė Utenos miesto komanda nuo 1979 m. iki 1987 m. su dviejų sezonų pertrauka žaidė LTSR aukščiausioje lygoje.

„Buvo geras treneris, turėjome rėmėjus, kurie norėjo, jog futbolas būtų Utenoje. Mūsų gretas papildė keli žaidėjai iš kitų miestų ir buvo suburta gera komanda“, – prisiminė R. Bertašius.

Su U11/12 amžiaus grupės jaunimu šiuo metu dirbantis R. Bertašius iki šiol prisimena savo debiutą aukščiausioje Lietuvos lygoje.

„Man tuomet buvo 16-17 metų, o stadionas pilnas žmonių. Mane, dar labai jauną, išleido žaisti su patyrusiais vilkais. Tas sezonas man tikrai įsiminė“, – sakė R. Bertašius.

Stadionas davė impulsą pradėti naują istorijos puslapį

Po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo komanda blaškėsi tarp antrojo (I lyga) ir trečiojo diviziono (II lyga). Per šį laikotarpį komandoje rungtyniavo ir Utenos vardą garsino žaidėjai Ričardas Zdančius, Vidmantas Vyšniauskas, Egidijus Varnas ir kiti.

Po 2008 m. sezono iki 2014 m. „Utenis“ nežaidė I lygoje. Pora sezonų ekipa praleido III lygoje, vėliau apskritai trumpam išnyko. Impulsą „Utenio“ komandos atsikūrimui suteikė stadiono rekonstrukcija.

Stadiono rekonstrukcijai skirta per 20 milijonų litų. Įrengtas stadionas su 3 000 vietų, treniruočių aikštėmis suteikė galimybę reprezentacinei Utenos miesto komandai pradėti naują istorijos puslapį.

2013 m. pabaigoje atkurtas futbolo klubas „Utenos Utenis“. Patyrusių ir vietinių žaidėjų ekipą subūręs „Utenis“ startavo 2014 m. LFF I lygos pirmenybėse ir iškovojo bronzos medalius. Pradėta kurti profesionalaus futbolo klubo struktūra su komandomis nuo mažiausių vaikų iki vyrų komandos.

„Tikiu „Utenos Utenio“ ateitimi, nes pasitikiu komandos vadovais, valdžia. Kažkada stipri vyrų komanda tikrai bus. Darbas su jaunimu mane tikrai tenkina. Turime ir sąlygas, ir inventorių, ir vaikų – telieka dirbti ir norėti. Tai, kad su komanda dirba du treneriai, jau yra didelis pliusas“, – pabrėžė R. Bertašius, kuris iki šiol nuolat žaidžia futbolą – jis su „Utenio senjorais“ nuolat varžosi dėl aukščiausių vietų Lietuvos veteranų čempionatuose.

Įvertintas trimis žvaigždutėmis

2017 m. suburta ir merginų komanda, kuri 2018 m. debiutavo Lietuvos moterų I lygos pirmenybėse, o kitą sezoną jau ketvirtą kartą išmėgins jėgas A lygoje. Trenerio Arūno Rastenio auklėtinės jau gali pasigirti visa eile pasiekimų – U17 komanda yra Lietuvos merginų Elitinės lygos vicečempionė, 2019 metais „Utenos Utenio“ U13 merginų komanda iškovojo Lietuvos čempionato sidabro medalius, o U15 ekipa – bronzos.

2018 m. LFF apdovanojimų šventėje „Utenos Utenis“ buvo pripažintas geriausiu masinio futbolo (bendruomenės) klubu Lietuvoje.

Atsikūręs „Utenis“ pirmą kartą istorijoje sukūrė ir pilną klubo struktūrą, kurios pamatas – „Utenio akademija“. Joje treniruojasi berniukai ir mergaitės nuo 6 iki 16 metų. Prie akademijos vystymo bei tobulėjimo prisidėjo žinomas Danijos specialistas Carstenas Dohmas. Pagal ilgalaikę klubo strategiją vyresni mokiniai jau žaidžia suaugusiųjų komandose.

2022 metais, pasibaigus naujam futbolo ugdymo organizacijų sertifikavimui, kurį vykdė Lietuvos futbolo federacija, VŠĮ „Utenos Utenis“ buvo įvertinta trimis iš penkių galimų žvaigždučių.

„Utenos Utenis“ ir laikraščio „Utenos diena“ inf.