Stintelių šventė – tiltas nuo Palūšės iki pajūrio

0
37
stinteliu-svente-–-tiltas-nuo-paluses-iki-pajurio

Vasario 25-ą garsiajame Ignalinos rajono Palūšės kaime, prie Lūšių ežero, vėl skambėjo muzika, kvietė mugė, žiemos pramogos ir viliojo kepamų stintelių kvapas. Šių metų tradicinė šventė ,,Trauk stintelę 2023 – nuo Lūšių iki Kuršių marių“ džiaugėsi ne tik savais žvejais, dalyviais ir atlikėjais, bet ir būriu svečių iš Kuršių nerijos, Klaipėdos krašto.

Visus susirinkusius pasveikino ir gražios šventės linkėjo Ignalinos rajono savivaldybės meras Justas Rasikas ir Aukštaitijos nacionalinio ir Labanoro regioninio parko direkcijos vadovas Gedas Kukanauskas. Džiaugtasi šventės tradicijomis ir šiemet aplankiusiais svečiais iš pajūrio, su kuriais mus sieja būtent stintelių žvejyba.

Šių metų šventėje nuo ankstaus ryto vyko žvejų mėgėjų varžytuvės, norintys galės dalyvauti pėsčiųjų žygyje po gražiąsias Palūšės apylinkes. Koncertavo Klaipėdos krašto muzikos kapela ,,Martvežiai“, Kuršių nerijos folkloro ansamblis ,,Giedružė“,  grupė ,,Elektro Folk LT“. Šalia scenos pastatytame ekrane rodyta stintelių žvejyba Lūšių ežere sukant bobas ir svečių puoselėjamas žvejybos bumbinimo būdu amatas. Pasakota, kad žvejyba  kuršiams buvęs ne tiek amatas ar darbas, o gyvenimo būdas.  Vanduo buvęs jų laukas, o laivas – arklas. Taip tarsi nutiestas etnokultūrinis tiltas tarp Palūšės ir Kuršių nerijos.

Pasveikintas vyriausias ir garbingiausias Palūšės žvejas Stanislovas Rastenis, dar garsėjantis ir savo skaniausiomis žuvienėmis. Tą gali patvirtinti ir Ignalino seniūnijos seniūnas Jonas Polito, ir Palūšės bendruomenės pirmininkas Arvydas Gaidelis. Be Rastenio žuvienių jokia šventė neapsieidavo. Pats S. Rastenis džiaugėsi stintelių švente ir apgailestavo, kad šiemet iš po  ledo jų traukti nebuvo palankių sąlygų. Vyras sakė žvejojęs daugiau nei 60 metų, o dabar mielai patariantis jaunesniems. Į 94-uosius metus žvaliai įkopusiam žvejui dovanotas ,,Kalnų“ kepyklėlės pyragas, linkėta stiprios sveikatos ir dėkota už amato puoselėjimą. Jis taip pat pakviestas kartu su meru ir parko bei kultūros centro vadovais įkurti šventės laužą. Visi dalyviai siūlyta pasivaikštinėti mugėje, stintelių pakaštavoti, sudalyvauti linksmose rungtyse.

Vyko edukacijos, smagios žiūrovų varžytuvės, sukant bobas, kilnojant sunkiausią stintą, raikant ir spalvinant medines stintas… Norintys galės išbandyti Nijolės pirtelės malonumus.

Šventėje Raimondas Žievys pristatė kalvystės amatą ir savo puikius dirbinius. Visi norintys galėjo pasivaikštinėti kojūkais, išbandyti takelį klumpėmis, pagauti medinių žuvų ant sniego ir  pasidžiaugti kitomis etnografinėmis pramogomis. Bene labiausiai visų dėmesį traukė ir sukti ratu magino Alberto Danilevičiaus šiai šventei sukurta nendrinė skulptūra, pasakojanti apie senąjį stintelių žvejybos būdą. 

Ignalinoje šiuo metu gyvenančios ukrainietės šventėje virė barščius ir virtinukus (varenikus), vaišino lašinių užtepėle. kad prisidėtų prie pagalbos Ukrainai rinkimo. Visi valgiai turėjo didelį pasisekimą, o surinktos turėjo didelį pasisekimą, o surinktos lėšos pervestos į ,,Blue Yellow“ sąskaitą. Dėkojama visiems palaikiusiems, aukojusiems.

Šventę organizavo Palūšės kaimo bendruomenė, Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcija, Ignalinos seniūnija, Ignalinos rajono kultūros centras, ,,Žvejo krantas“ ir Trainiškio žvejai. Stintelių šventė vyksta ne viename Lietuvos krašte, tačiau būtent Palūšėje – ji ypatinga. Lūšių ežere nuo seno agurkais kvepiančios žuvelės iš po ledo buvo traukiamos rankiniu būdu, sukant taip vadinamą „bobą“. Tai statinė ant ašies su skersine kartimi, kurią sukant ir traukiamas tinklas. Medinėmis kartimis ir virvėmis į ežero gelmes per eketes panardinamas daugiau kaip 300 metrų ilgio ir apie 16 metrų pločio tinklas, jo viduryje yra didžiulis maišas, vadinamas „motnia“, į kurį ir sukrenta stintelės. Tinklai su laimikiu „boba“ ištraukiamas ant ledo. Šis archajiškas, nuo senų laikų žinomas žvejybos būdas 2021 m. įtrauktas į Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąrašą.

Ignalinos r. savivaldybės administracijos inf.