„Metų renovacijos projekto“ rinkimai: susipažinkite su pernai sėkmingiausiai atnaujintais daugiabučiais

0
193
„metu-renovacijos-projekto“-rinkimai:-susipazinkite-su-pernai-sekmingiausiai-atnaujintais-daugiabuciais

Lietuvos gyventojai kviečiami įvertinti ne anksčiau kaip 2022 m. šalyje modernizuotus daugiabučius, o vienam iš jų skirti „Metų renovacijos projekto“ titulą. Konkurse dalyvaujantys daugiabučiai turi savitas istorijas, bet juos vienija bendri bruožai – sumažėjęs šilumos energijos suvartojimas, estetika bei pagerėjusi gyvenimo kokybė.

„Girdėdami šias istorijas matome, kad buvo pagerintas gyventojų gerbūvis, sumažintas šiluminės energijos suvartojimas, kas pastaraisiais metais tapo itin svarbu, kilusi energetikos krizė labai gerai parodė gyventojams, kaip svarbu taupyti. Ne ką mažiau svarbu ir tai, kad mažiau suvartojantys namų ūkiai sukuria mažiau taršos, prisideda prie klimato kaitos stabdymo. „Metų renovacijos projekto“ konkursas yra puiki galimybė supažindinti visuomenę su geriausiais pavyzdžiais, taip pat pamatyti, kam visuomenė teikia prioritetą, kad ateityje priimdami sprendimus galėtume geriausiai atliepti žmonių poreikius“, – pasakojo Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) Pastatų energinio taupumo departamento vadovė Gintarė Burbienė.

Šiemet konkurse iš viso dalyvauja 12 renovuotų daugiabučių. Ypač aktyviai įsitraukia ir įgyvendintais projektais išsiskiria didmiesčiai Kaunas ir Klaipėda – iš jų rinkimuose dalyvauja po tris daugiabučius. Taip pat į metų renovacijos projekto titulą pretenduoja po vieną pastatą iš Kybartų, Plungės, Šilalės, Birštono, Kuršėnų ir Mažeikių. Tikimasi, kad ateityje aktyvumas tik augs ir bus sulaukta dar daugiau kandidatų iš kitų miestų.

Renovacija ženkliai pagerino gyvenimo kokybę

Kaune, Muravos g. 11, stovintis 1991 metų statybos daugiabutis, nors dar nėra labai senas, visgi jau prašėsi kapitalinio remonto.Atnaujinant namą įgyvendintos beveik visos priemonės, kokias tik galima įtraukti į projektą: apšiltintas stogas, fasadas, įstatytos naujos laiptinių ir tambūrų durys, atnaujinti bendrųjų patalpų ir ketvirtadalis butų langų, įstiklinti balkonai, visiškai atnaujintos šildymo, karšto vandens sistemos, sutvarkyta elektros instaliacija, pakeisti šalto vandens, nuotekų, lietaus vamzdynai, sutvarkytas drenažas.

Be to, daugiabutyje sumontuota efektyvi ventiliacijos sistema, užtikrinanti kokybišką nuolatinį patalpų vėdinimą ir įrengti ir atsinaujinančiosios energijos šaltiniai – iš ventiliuojamo oro su šilumos siurbliu atgaunama šiluma ir panaudojama vonios radiatoriams šildyti.

Po renovacijos daugiabučio gyventojai džiaugiasi pasiekta pastato B energine klase. Viešai prieinami duomenys rodo, kad 2023 m. sausio mėnesį Kauno nerenovuotų, bet prižiūrimų daugiabučių šilumos suvartojimas vidutiniškai siekė apie 19,99 kWh/m2, nerenovuotuose prastai prižiūrimuose daugiabučiuose šilumos suvartota net apie 37,22 kWh/m2, o Muravos g. 11 daugiabutis šildymui sunaudojo 8,955 kWh/m2 – nuo dviejų iki keturių kartų mažiau (AB „Kauno energija“ duomenys).

Metų renovacijos projekto“ rinkimai

Šie daugiabučiai dalyvauja „Metų renovacijos projekto“ rinkimuose, kuriuos inicijuoja APVA. Geriausius įgyvendintus projektus kviečiami rinkti visi Lietuvos gyventojai, tačiau prieš tai rekomenduojama susipažinti su kiekvienu projektu ir patyrinėti, kokią naudą po renovacijos gavo daugiabučio gyventojai. Svarbu įvertinti jo energinį efektyvumą, panaudotus atsinaujinančiuosius energijos šaltinius, indėlį į aplinkosaugą, bendruomeniškumą bei projekto privalumus gatvės, rajono ar net viso miesto mastu.

Apie konkurse dalyvaujančius projektus žmonės gali sužinoti nuo balandžio 7 d. „Facebook“ paskyroje „APVA daugiabučių modernizavimas“ bei naujienų portale. Geriausius įgyvendintus projektus kviečiami rinkti visi Lietuvos gyventojai – balsus bus galima atiduoti balandžio 21–27 d., o laimėtojai bus paskelbti balandžio 28 d.