Startuoja Metų renovacijos projekto rinkimai – kas šįmet sulauks didžiausio visuomenės palankumo?

0
198
startuoja-metu-renovacijos-projekto-rinkimai-–-kas-simet-sulauks-didziausio-visuomenes-palankumo?

Prasideda geriausio ne anksčiau kaip 2022 m. šalyje atnaujinto daugiabučio rinkimai, kurių metu gyventojai gali išrinkti pastatą, vertą „Metų renovacijos projekto“ vardo. Jau galite susipažinti su modernizacijos istorijomis, pritaikytomis inovacijomis bei kitais svarbiais kriterijais.

„Matome, kad konkretūs gyventojų pavyzdžiai įkvepia kitus, todėl „Metų renovacijos projekto“ konkursas yra puiki galimybė supažindinti visuomenę su geriausiais pavyzdžiais, tuo pačiu pamatyti, kam visuomenė teikia prioritetą, kad ateityje priimdami sprendimus galėtume geriausiai atliepti žmonių poreikius“, – sako Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) Pastatų energinio taupumo departamento vadovė Gintarė Burbienė.

Po kilusios energetikos krizės gyventojams itin aktualu tapo jų gyvenamųjų namų izoliacinės savybės, nes šilumos sutaupymas lemia mažesnes sąskaitas. Be to, verta atkreipti dėmesį, kad mažiau energijos suvartojantys namų ūkiai sukelia mažiau taršos ir prisideda prie klimato kaitos stabdymo. Taip pat modernizuoto būsto vertė automatiškai pakyla, o diskomfortą keliančios problemos yra išsprendžiamos. Daugėjant tokių pavyzdžių, visuomenė vis labiau susidomi renovacija ir valstybės teikiama parama. Svarbu nepamiršti, kad šiuo metu vis dar galioja du kvietimai teikti paraiškas daugiabučio atnaujinimui.

„Nors energijos kainos šią žiemą buvo ženkliai didesnės, tačiau konkurse dalyvaujančių daugiabučių gyventojų istorijos rodo, kad jų suvartojimas ir sąskaitos už šildymą vis tiek lieka mažesnės nei iki renovacijos, kai šildymo kainos buvo ženkliai mažesnės. Taip pat turime nemažai pavyzdžių, kai daugiabučiai jau buvo pasiekę ribą ir reikėjo kapitalinio remonto, kai kur avarinės tarnybos dėl trūkusių vamzdžių važiuodavo vos ne kas mėnesį. Todėl renovacija išsprendė daugybę problemų“, – sako G. Burbienė.

Kiekvienas projektas yra ypatingas

Susipažinti su konkurse dalyvaujančiais projektais Lietuvos gyventojai gali nuo balandžio 7 d. Facebook paskyroje „APVA daugiabučių modernizavimas“ bei naujienų portale, kuriame nuo balandžio 21-27 d. vyks ir atviras balsavimas.

„Kiekvienas iš rinkimuose dalyvaujančių daugiabučių savaip nusipelnė šios nominacijos. Stengiamės parodyti ir platų galimų atnaujinimo priemonių spektrą, kuris yra pritaikomas pagal kiekvieno daugiabučio gyventojų poreikius. Kiekviena istorija unikali ir įdomi, norime parodyti kuo platesnį vaizdą, ne tik didmiesčius, bet ir mažesnius miestus“, – teigia G. Burbienė.

Į ką verta atkreipti dėmesį balsuojant?

APVA Pastatų energinio taupumo departamentas ragina susipažinti su visomis istorijomis, įvertinti ne tik pastato estetiką, bet ir kokią naudą atnaujinimas teikia namo gyventojai.

„Modernizacija turi ne vieną privalumą, tai ne tik estetinis fasadas ar mažiausios sąskaitos už šildymą. Skatiname įvertinti visus kriterijus, tokius kaip energinis efektyvumas, atsinaujinančių energijos šaltinių diegimas, draugiškumas aplinkai, bendruomeniškumas ir bendras gatvės, rajono ar net miesto vaizdas. Šie kriterijai prisideda prie ilgalaikės gyventojų ir šalies gerovės, ekonomikos konkurencingumo stiprinimo bei šalies klimato kaitos mažinimo įsipareigojimų vykdymo“, – sako G. Burbienė, pratęsdama, kad nors renovacija yra itin svarbus reiškinys visai valstybei, tačiau jos privalumus labiausiai pajaučia būtent gyventojai. Dėl šios priežasties, visi balsuojantieji taip pat kviečiami pasirūpinti savo gyvenamojo daugiabučio atnaujinimu.

Atviro balsavimo metu bus atrinkti trys daugiausiai skaitytojų balsų surinkę projektai, o laimėtojų, kuriems bus įteikti APVA įsteigti apdovanojimai, paskelbimas vyks balandžio 28 d.