Įvertinti atsinaujinančiųjų energijos išteklių naudą namams padės APVA inicijuota skaičiuoklė

0
103
ivertinti-atsinaujinanciuju-energijos-istekliu-nauda-namams-pades-apva-inicijuota-skaiciuokle

Daugiabučių renovacijos projektus Lietuvoje administruojanti Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) inicijavo patogios skaičiuoklės sukūrimą. Naudojantis skaičiuokle galima įvertinti, kiek kainuotų name įsirengti atsinaujinančiosios energijos išteklius (AEI), tokius kaip šilumos kolektoriai, saulės elektrinė ir pan., ir kokią naudą tai suteiktų.

Padės įsivertinti ir priimti sprendimą

„Šia skaičiuokle siekėme gyventojams suteikti galimybę palyginti, kokių sutaupymų ir naudų galima pasiekti, kai daugiabučio renovacijos metu yra įdiegiamos įprastos priemonės ir kai papildomai įdiegiami AEI. Kai kurie gyventojai vis dar abejoja tokių sprendimų nauda arba galvoja, kad jie yra brangūs, todėl skaičiuoklė padės įsivertinti ir priimti sprendimą“, – pasakojo Edvardas Petrauskas, APVA Pastatų energinio taupumo departamento Pastatų energinio taupumo projektų įgyvendinimo ir priežiūros skyriaus patarėjas.

Pasinaudoti skaičiuokle nesudėtinga

Skaičiuokle pasinaudoti nesudėtinga, tai gali padaryti tiek daugiabučių administratoriai, tiek patys gyventojai. Skaičiuoklėje prašoma pateikti duomenis, kuriuos galima žinoti iš šildymo ir elektros sąskaitų, arba pasitikslinti su administratoriumi.

„Gautą ataskaitą galite atsispausdinti ar išsisaugoti elektroniniu formatu ir pateikti diskusijai gyventojų susirinkimo metu. Tokio įrankio rinkoje iki šiol nebuvo arba reikėdavo žinoti sudėtingus, tik specialistams prieinamus ir suprantamus duomenis“, – teigė Dainius Gudavičius, vienas iš skaičiuoklės kūrėjų.

Naudinga ir privatiems namas bei verslui

APVA inicijuota skaičiuoklė gali būti naudinga ne tik daugiabučių gyventojams, kurie planuoja būsto atnaujinimą, bet ir privačių namų savininkams bei verslo atstovams, kurie svarsto apie AEI sprendimus.

„Tiesa, verslo paskirties pastatai turi daugiau įvairių dedamųjų dalių, todėl skaičiuoklės duomenis reikėtų vertinti atsargiai. Tačiau individualių ir daugiabučių namų gyventojai skaičiuokle gali pasinaudoti be vargo, nes yra įvertinami naujausi duomenys, vedlio principu reikia suvesti tam tikrus parametrus ir greitai galima pamatyti rezultatus“, – sakė D. Gudavičius.

AEI nauda akivaizdi

Lietuvos saulės energetikos asociacijos prezidentas Vitas Mačiulis teigė, kad AEI iki šiol aktyviai taikė individualių namų gyventojai ir verslas, tačiau pastaruoju metu valstybė sudarė tam palankias sąlygas ir daugiabučių gyventojams.

„Varniuose yra 24 butų daugiabutis, kurio gyventojai ant stogo įsirengė saulės elektrinę, jos elektrą panaudoja geoterminės šilumos siurbliui, todėl būstą šio namo gyventojai šildosi beveik už dyką. Saulės elektrinė yra ilgaamžė, investicija nedidelė, bet tarnauja ketvirtį amžiaus ir ilgiau, priežiūra nesudėtinga, o nauda – akivaizdi“, – sakė asociacijos prezidentas.

Rengėjai laukia grįžtamojo ryšio

Tinklalapyje https://modernizuok.apva.lt/ kairėje pusėje esančiame meniu „AEI panaudojimo daugiabučiuose skaičiuoklė“ galima rasti skaičiuoklę. Ją rengėjai sieks tobulinti, tad laukia grįžtamojo ryšio iš gyventojų.