Apsauginė apranga darbe – istorijos, įrodančios jos svarbą

0
380

Pasaulis pilnas pavojų. Ypač, jeigu dirbame padidintos rizikos aplinkoje, reikia saugotis ir būti atidiems. Kadangi vienos nelaimės ar nesėkmės kaina yra be galo didelė, aplaidumas yra negalimas. Darbo saugos prekės, ypač – apranga bei aksesuarai vaidina labai svarbų vaidmenį. Jie kai kada gali padaryti darbo eigą patogesne, tačiau neretu atveju pagrindinė šių daiktų paskirtis – apsauga. Pasaulyje kasmet įvykstant tūkstančiams nelaimingų incidentų darbo vietoje norėtųsi pakalbėti apie sėkmingas baigtis. Pristatome kelias istorijas, kada darbo apranga sumažino traumą arba net išgelbėjo gyvybę.

Batai išgelbėjo koją

2018 m. statybininkas Gary Schenckas dirbo statybvietėje Vašingtono valstijoje, Vakarinėje JAV dalyje, kai jam ant kojos nukrito sunkus betono gabalas.

  1. Schenckas tuo metu avėjo batus su plieninėmis nosimis, kurie neleido betonui sutraiškyti jo kojų pirštų. Nors pėda buvo sužalota, G. Schencko sužalojimai galėjo būti daug sunkesni, jei jis nebūtų dėvėjęs tinkamos avalynės. Schencko darbdavys, statybų bendrovė Kiewit, pabrėžia asmeninių apsaugos priemonių, įskaitant plieninius batus, svarbą savo darbuotojams. Panašiai situaciją plienu apkaustyti batai pagerino ir statybininkui iš Masačiusetso. Jis vos išvengė tikrai rimto sužalojimo, kai atsitiktinai iššovė vinių pistoletas. Darbuotojo batai su plieniniais pirštais neleido viniai įsiskverbti į jo koją ir taip išgelbėjo jį nuo rimto sužalojimo.

Nors traumos ir nelaimingi atsitikimai pasitaikyti gali, šiuo atveju bent jau žala nebuvo tokia didelė.

Šalmas, stabdantis mirtį

Tai – tikrai nemaloni istorija, kurią pasakoja Australijos naujienų portalas „abc“. 2019 m. statybininkas Dylanas Mitchellas dirbo objekte Adelaidėje, Australijoje, kai iš viršutinio pastato aukšto nukrito plieninis strypas ir pataikė jam į galvą. D. Mitchellas dėvėjo šalmą ir kitas asmenines apsaugos priemones, įskaitant gerai matomą liemenę ir batus su plieninėmis nosimis, kurios padėjo išvengti rimtesnių sužalojimų.

Būtent kieta kepurė atliko lemiamą vaidmenį apsaugant Mitchello galvą nuo plieninio strypo smūgio. „Tai buvo labai stiprus smūgis, o kieta kepurė išgelbėjo mane nuo didesnių sužalojimų”, – sakė Mičelas interviu vietos žiniasklaidai.

Ryškūs darbo rūbai padėjo kolegoms surasti gerokai sukrėstą kolegą ir suteikti jam reikalingą pagalbą vietoje.

Profesionalai žino, kokios pavojingos būna liepsnos

Krentantys objektai – tik dalis pavojų, nesvetimų darbo vietoms. Viena didelė problema, kuri sukelia šimtus traumų ir Lietuvos darbo vietose kasmet – liepsnos bei chemiškai agresyvios medžiagos. Kalbant apie ugnį, niekas geriau nežino jos keliamų pavojų, kaip ugniagesiai.

Britų ugniagesys Jasonas Peggas su brigada 2015 m. reagavo į iškvietimą ir gesino liepsną, kai įstrigo pastato viduje. Nepaisant to, kad jį supo liepsnos ir didelis karštis, Peggo apsauginė apranga, įskaitant ugniagesio kostiumą, šalmą ir pirštines, leido jam išsigelbėti tik su nedideliais nudegimais. Paprasti rūbai tokių sąlygų nebūtų atlaikę ir vargu ar britas būtų likęs gyvas.

Kaip rašoma „The Guardian” straipsnyje, Peggo kostiumas buvo pagamintas iš ugniai atsparios medžiagos, kuri buvo kruopščiai išbandyta, kad atlaikytų aukštą temperatūrą ir apsaugotų nuo nudegimų. Kostiume taip pat buvo papildomų funkcijų, pavyzdžiui, autonominis kvėpavimo aparatas, matomumą užtikrinanti šviesą atspindinti juosta ir sustiprintos vietos, apsaugančios nuo pradūrimų ir įbrėžimų.

Be tinkamos darbo aprangos ir įrangos pasekmės galėjo būti daug blogesnės. Aišku, tokios rimtos aprangos paprastoje gamykloje turbūt ir nereikia, tačiau bent jau karščiui atsparūs rūbai tikrai praverstų.

Tokios istorijos pabrėžia tinkamos apsauginės aprangos svarbą dirbant rizikingas profesijas, pavyzdžiui, būnant ugniagesiais.

Rankos išsaugotos tik dėka specialių pirštinių

Rankų sužalojimai yra bene dažniausi darbo vietose. Nuo jų apsisaugoti nėra lengva, tačiau kaip rašo NBC News iš JAV, vienam mėsinės darbuotojui visiškos nelaimės išvengti padėjo darbinės pirštinės. Įvykio ataskaitoje teigiama, kad darbuotojo ranka pateko į mėsmalę, tačiau pirštinės, kurias jis mūvėjo, apsaugojo ranką nuo ašmenų susmulkinimo. Pirštinės buvo pagamintos iš labai tvirtos, pjūviams atsparios medžiagos apsaugojo darbuotoją nuo sunkių pjautinių ir plėštinių žaizdų.

Darbuotojui pavyko išsilaisvinti ir jis buvo nuvežtas į ligoninę gydymui. Nepaisant incidento, darbuotojas gan greitai galėjo grįžti į darbą. Naudojant apsaugines pirštines buvo išvengta potencialiai gyvybei pavojingo sužalojimo.