Sveikatos ir mitybos paslaptys iš skirtingų pasaulio zonų

0
1253

Siekdamas ilgaamžiškumo, pasaulis atkreipė dėmesį į mėlynąsias zonas – regionus, garsėjančius išskirtiniu šimtamečių skaičiumi ir nepaprastai mažu lėtinių ligų skaičiumi. Šie ilgaamžiškumo židiniai, esantys tokiose vietovėse kaip Okinava (Japonija), Sardinija (Italija), Nikoja (Kosta Rika), Ikarija (Graikija) ir Loma Linda (Kalifornija), suteikia neįkainojamų žinių apie mitybos įpročius ir gyvenimo būdą, kurie gali padėti gyventi ilgiau ir sveikiau. Šiame straipsnyje gilinamasi į Mėlynųjų zonų ilgaamžiškumo paslaptis, daugiausia dėmesio skiriant pagrindiniam mitybos ir bendro maitinimosi vaidmeniui.

Ilgaamžiškumo ramsčiai

1. Augalinė mityba: Jaunystės pagrindas

Mėlynųjų zonų ilgaamžiškumo pagrindas – daugiausia augalinė mityba. Ankštinės daržovės, neskaldyti grūdai, daržovės, vaisiai ir riešutai sudaro kasdienio valgymo pagrindą. Pavyzdžiui, Okinavoje pagrindinis produktas yra ne ryžiai, o saldžiosios bulvės, o Sardinijos gyventojai pirmenybę teikia pupelėms, neskaldytiems kviečiams ir daržo daržovėms. Šiuose maisto produktuose gausu skaidulinių medžiagų, antioksidantų ir pagrindinių maistinių medžiagų, mažinančių uždegimus ir palaikančių bendrą sveikatą.

2. Saikingas mėsos vartojimas

Nors mėlynosios zonos gyventojai nėra griežti vegetarai, tačiau mėsą vartoja saikingai, paprastai tik penkis kartus per mėnesį, ir nedidelėmis porcijomis. Keliose mėlynosiose zonose pirmenybė teikiama žuviai, kuri valgoma maždaug tris kartus per savaitę ir suteikia širdžiai naudingų omega-3 riebalų rūgščių be žalingo poveikio sveikatai, susijusio su raudona ir perdirbta mėsa.

3. Raugintų maisto produktų ir gėrimų vaidmuo

Fermentuoti maisto produktai, tokie kaip jogurtas, kefyras atlieka svarbų vaidmenį šiose dietose, nes suteikia probiotikų, kurie skatina žarnyno sveikatą. Okinavoje tofu ir miso sriuba prisideda prie mitybos, kurioje gausu sojos baltymų ir probiotikų. Ikariečiai taip pat mėgsta įvairius fermentuotus pieno produktus, kurie gali prisidėti prie mažesnio širdies ir kraujagyslių ligų paplitimo.

4. Mažas cukraus ir rafinuotų grūdų vartojimas

Mėlynųjų zonų natūralioje mityboje ribojamas pridėtinio cukraus ir rafinuotų grūdų vartojimas. Vietoj saldžių užkandžių ir gėrimų kaip pagrindinis desertas vartojami vaisiai, o grūdai vartojami sveiki, neperdirbti. Toks požiūris ne tik padeda reguliuoti cukraus kiekį kraujyje, bet ir padeda išlaikyti sveiką svorį.

5. Žolelių ir prieskonių galia

Žolelės ir prieskoniai naudojami ne tik skoniui pagerinti, bet ir dėl jų naudos sveikatai. Sardinijoje dažnai naudojamos tokios žolelės kaip mėtos, pankoliai ir rozmarinai, kurie pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis. Šios natūralios kvapiosios medžiagos mažina druskos poreikį ir padeda kovoti su lėtinėmis ligomis.

Bendruomeninis valgymas: Sielos šventė

Šių kultūrų išskirtinis bruožas – bendro valgymo tradicija. Dažnai valgoma kartu su šeima ir draugais, taip puoselėjant bendruomeniškumo ir priklausomybės jausmą. Šis socialinis valgymo aspektas prisideda prie mažesnio streso lygio ir pozityvesnio požiūrio į gyvenimą, o abu šie veiksniai yra labai svarbūs ilgaamžiškumui.

Valgymas iki 80 % sotumo: Hara Hachi Bu

Okinaviečiai praktikuoja „Hara Hachi Bu”, t. y. valgo tol, kol pasisotina 80 %. Šis saikingo kalorijų suvartojimo principas padeda išvengti persivalgymo spąstų ir yra susijęs su ilgesne gyvenimo trukme.

Išmoktos pamokos

Mėlynųjų zonų ilgaamžiškumo paslaptys neapsiriboja vien tik mityba, bet apima holistinį požiūrį į gyvenimą, kuris apima reguliarų fizinį aktyvumą, tvirtus socialinius ryšius ir tikslingą gyvenimą. Tačiau jų puikios sveikatos ir ilgaamžiškumo pagrindas yra jų mitybos įpročiai – augalinė mityba, kurioje gausu ankštinių augalų, daržovių, neskaldytų grūdų ir sveikų riebalų, taip pat saikingas žuvies ir fermentuoto maisto vartojimas. Sveikata ir mityba turi itin didelią įtaką žmogaus organizmu, aktyvioje nuorodoje galite rasti daugiau straipsnių šia tema.

Šių mitybos principų perėmimas ir bendruomeniškumo bei tikslo jausmo puoselėjimas gali padėti mums siekti sveikesnio ir visavertiškesnio gyvenimo. Mėlynosios zonos mus moko, kad ilgaamžiškumas – tai ne tik metų prie gyvenimo, bet ir gyvenimo prie metų pridėjimas, pasitelkiant paprastus, bet svarbius mitybos ir gyvenimo būdo pasirinkimus.