G. Liaudanskas-Svaras: „Padariau viską, kad galėčiau tapti toks kaip mano herojus“

0
277
g.-liaudanskas-svaras:-„padariau-viska,-kad-galeciau-tapti-toks-kaip-mano-herojus“

„G&G sindikato“ įkūrėjas, vokalistas ir visuomenininkas Gabrielius Liaudanskas-Svaras nelieka abejingas, kai kitiems prireikia pagalbos, todėl jau beveik 15 metų yra išreiškęs savo pritarimą organų donorystei ir įsigijęs Donoro kortelę.

Gabrielius Liaudanskas-Svaras. Martyno Ambrazo nuotr.

G. Liaudanskas sprendimą įsigyti Donoro kortelę priėmė dar 2007 metų rugsėjį. Tąkart Donoro kortelei įsigyti skirtą prašymą jis užpildė be jokių papildomų paskatinimų. Praėjusiais metais savanoriaudamas Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose G. Liaudanskas dar kartą įsitikino, kad jo priimtas sprendimas teisingas.

Tai nutiko 2021 metų sausio 25 dieną, jau keliasdešimtą mano budėjimų Santaros klinikų COVID-19 raudonosios zonos reanimacijoje dieną. Nutiko, nors prasidėjo kur kas anksčiau. Prieš kurį laiką į COVID-19 skyrių buvo atvežę šios istorijos herojų, tvirtą vyrą. Man kažkodėl jis asocijavosi su kokiu nors „Aro“ pareigūnu, ugniagesiu ar bet kuo, kurio tvirtumas dažnai etaloninis. Susipažinome su juo, kai liga dar tik žengė pirmuosius žingsnius, pasilabindavome, nes ateidavau į tą skyrių padalyti maisto, padaryti rutininių matavimų. Ir vieną dieną atėjęs į budėjimą šį vyrą pamačiau jau reanimacijoje intubuotą“, – prisimena Svaras.

Tapo pavyzdžiu

Gydytojai įtarė, kad vyrą ištiko smegenų mirtis. G. Liaudanskas dalyvavo pacientą paruošiant ir gabenant atlikti smegenų kompiuterinės tomografijos.

„Ta kelionė galbūt verta atskiro gero veiksmo filmo epizodo, bet dabar ne apie tai. Diagnozė buvo patvirtinta ir artimiesiems sutikus dar tą pačią naktį šis vyras išeidamas amžinojo poilsio padovanojo inkstus ir kartu gyvybę dviem žmonėms pats to jau nežinodamas. Manau, tai atrakino jam visus dangaus vartus, apie kuriuos mes tik spėliojame.

Jis išėjo Didvyriu, išėjo taip, kaip aš norėčiau išeiti – bent maža dalimi prisidėti prie kieno nors gyvenimo tęstinumo. Išėjo kaip pavyzdinis epizodas manojoje patirtyje. Beje, tai buvo pirmas pasaulyje organų donoras iš raudonosios COVID-19 zonos“, – dalijasi Svaras.

Visuomenininkas sako, kad nors nežinia, kas laukia ateityje, jis gali būti tikras, jog dėl organų donorystės padarė viską, kas buvo jo valioje: „Ir aš nežinau, kaip viskas bus mano gyvenime, bet padariau viską, kad galėčiau tapti toks kaip mano pasakojimo herojus. Kviečiu visus būtinai įsigyti Donoro kortelę, nes kodėl to nepadaryti, jeigu galima padaryti.“

Donoro kortelę turi ir daugiau žinomų žmonių. Tarp jų – Andrius Tapinas, Andrius Mamontovas, Edmundas Jakilaitis, Gabrielius Liaudanskas-Svaras, Stanislavas Stavickis-Stano, Beata Nicholson, Arūnas Valinskas, Vaidotas Žala, Marius Jampolskis.

Organų donorystės idėjai pritaria ir Lietuvos šaulių sąjunga.

Artimieji priima svarbiausią sprendimą

Apie galimybę padovanoti organus sergantiems žmonėms yra pradedama kalbėti tik tada, kai reanimacijoje žmogui konstatuojama klinikinė smegenų mirtis arba sustojusi širdis. Dėl įvairių medicininių aparatų ir vaistų kiti organai kurį laiką dar funkcionuoja, todėl yra galimybė atlikti transplantaciją. Apie tai donorinė ligoninė informuoja Nacionalinį transplantacijos biurą prie Sveikatos apsaugos ministerijos.

Transplantacijų koordinatoriams mirusįjį užregistravus kaip potencialių donorą, yra atliekami įvairūs kraujo tyrimai, kuriais siekiama išsiaiškinti, kurie donoro organai ir audiniai yra tinkami transplantacijai. Idealiu atveju vienas donoras gali sugrąžinti sveikatą 7 žmonėms.

Kitas labai svarbus etapas – pokalbis su artimaisiais, tik nuo jų priklauso, ar organų donorystės ir transplantacijos procesai galės tęstis. Šiuo metu Lietuvoje artimųjų prieštaravimai sudaro apie 22 proc.

Artimiesiems sutikus padovanoti organus ir gavus kraujo tyrimų rezultatus, pradedama komunikacija su potencialiais recipientais. Per gana trumpą laiką jie turi apsispręsti, ar galės atvykti dėl transplantacijos į Kauno arba Santaros klinikas. Atvykus jiems taip pat yra atliekami įvairūs tyrimai, siekiant įvertinti, ar donoro organas tikrai jiems tinka.

Šiuo metu Lietuvoje transplantacijos laukia 323 žmonės: 76 laukia inksto, 1 kasos ir inksto komplekso, 38 širdies, 7 plaučių, 4 širdies ir plaučių komplekso, 48 kepenų, 149 ragenų transplantacijos. Iš jų – 4 vaikai.

Pritarimą organų donorystei galima išreikšti užpildant prašymą interneto svetainėje ntb.lt arba bet kurioje „Camelia“, „Eurovaistinės“ arba „Gintarinėje“ vaistinėje.

The post G. Liaudanskas-Svaras: „Padariau viską, kad galėčiau tapti toks kaip mano herojus“ appeared first on Žurnalas Lietuvė.