Kaip pasirinkti tinkamą kontracepcijos būdą?

0
313

Kontraceptinės priemonės leidžia planuoti savo gyvenimą ir ateitį. Tačiau dažnai, ypač moterys, sugaišta daug laiko ir energijos, išleidžia nemažai pinigų bandydamos įvairias kontracepcijos rūšis. Kai tiek daug pasirinkimų, nuo ko pradėti ir į ką atkreipti daugiausiai dėmesio? Pirma, kiekvieno kontracepcijos metodo veiksmingumas yra skirtingas. Antra, kontracepcija ir lytiškai plintančių infekcijų (LPI) prevencija nėra tas pats. Tik prezervatyvai apsaugo nuo lytiškai plintančių infekcijų, kai yra naudojami teisingai. Norint apsisaugoti nuo lytiškai plintančių infekcijų, prezervatyvus galima naudoti kartu su kita kontracepcijos priemone.

Populiariausios yra trumpo, ilgo veikimo hormoninės kontraceptinės ir vienkartinės barjerinės priemonės, kurias pasirinkti galima pagal savo gyvenimo būdą.

  1. Trumpo veikimo hormoninė kontracepcija

Ši hormoninė kontracepcija apima natūralaus estrogeno, progestino arba abiejų šių medžiagų kiekio reguliavimą moters organizme. Populiariausios priemonės yra kontraceptinės tabletės, kurios vartojamos kasdien, pleistras, kurį reikia keisti kas savaitę, makšties žiedas, kurį reikia keisti kas mėnesį arba injekcija, kurią gydytojas skiria kas tris mėnesius. Visiems šiems metodams būtinas gydytojo receptas. 

Trumpalaikis ir ilgalaikis kontraceptinių tablečių, pleistrų, žiedų ir injekcijų šalutinis poveikis gali skirtis. Jei pastebėjote, kad jaučiate neigiamą šalutinį poveikį, pavyzdžiui, svorio padidėjimą, galvos skausmą ar pykinimą, kuris nepraeina po kelių mėnesių, pasitarkite su gydytoju dėl kontracepcijos metodo pakeitimo. Tačiau kontraceptinių tablečių ir kitų hormoninių kontracepcijos priemonių privalumas, kurį pastebi daugelis moterų, yra tai, kad moterims sumažėja mėnesinių skausmai, jos tampa ne tokios gausios. Taigi, jei jums pasireiškia gausios, skausmingos mėnesinės ar kitos menstruacijų ciklo problemos, verta apsvarstyti hormoninės kontracepcijos galimybę. Trumpo veikimo hormoniniai kontracepcijos metodai, įskaitant kontraceptines tabletes, daugumai moterų yra maždaug 91-95 % veiksmingi siekiant išvengti nepageidaujamo nėštumo.

  1. Ilgo veikimo kontracepcija

Tai yra tinkamas pasirinkimas, jei norite veiksmingos, ilgalaikės kontracepcijos be ypatingos papildomos priežiūros. Populiariausias variantas yra į gimdą įvedama spiralė, kuri gali būti hormoninė ir nehormoninė. 

Norint išvengti nėštumo, spiralėse dažniausiai naudojamas hormonas progestinas. Nedidelis progestino kiekis, kurį šios spiralės išskiria, neleidžia kiaušidėms išskirti kiaušinėlių ir tirština gimdos kaklelio gleives, kad spermatozoidai negalėtų prasiskverbti. Populiariausi hormonus naudojančių spiralių prekės ženklai yra Mirena ir Kyleena. Priklausomai nuo to, kokią prekės ženklo spiralę pasirinksite, ji gali tarnauti 3-7 metus. Yra nehormoninių spiralių, kur vietoje hormonų yra naudojamas varis, kuris yra natūralus spermicidas. Šios spiralės gali būti veiksmingos iki 10 metų.

Spiralės yra 99 % veiksmingos apsaugant nuo nepageidaujamo nėštumo ir gali būti pašalintos tik gydytojo, jei nuspręsite, kad norite susilaukti vaikų.

  1. Vienkartinė barjerinė kontracepcija

Tai yra prezervatyvai, diafragmos ir specialūs spermicidai. Kiekviena priemonė jų veikia skirtingai, tačiau visi jie lytinių santykių metu sukuria spermos „barjerą”, kuris fiziškai neleidžia spermatozoidams pasiekti kiaušialąstės. Barjeriniams kontracepcijos metodams nereikalingas receptas, jų galima įsigyti daugelyje parduotuvių arba internetu. Be to, prezervatyvai padeda apsisaugoti nuo lytiškai plintančių infekcijų – tai vienintelis toks kontracepcijos metodas. Kad barjerinė kontracepcija būtų veiksminga, turite ją naudoti kiekvieną kartą, kai turite lytinių santykių. Be to, labai svarbu, kad šios priemonės būtų naudojamas teisingai. Dėl šios priežasties barjeriniai kontracepcijos metodai paprastai nėra tokie veiksmingi. Priklausomai nuo metodo, apsaugo nuo nėštumo 71-88 % atvejų. Tačiau juos galima derinti su kitais metodais, kad jie būtų veiksmingesni. Pavyzdžiui, jei naudojate diafragmą, rekomenduojama naudoti ir spermicidus.