VIEŠŲJŲ PIRKIMŲ ADMINISTRAVIMAS – TIK SU PROFESIONALŲ PAGALBA

0
275

Dalyvavimas viešuosiuose pirkimuose yra gana nemažas iššūkis bet kokiai įmonei, nesvarbu, ar ji didelė ir turi savo teisininkus, ar maža, vos su keliais darbuotojais. Tai sritis, kurioje reikia itin gerai suprasti, ko nori perkančiosios organizacijos vykdydamos pirkimą ir kaip teisingai joms pateikti savo pasiūlymus.

Rekomenduojame viešujų pirkimų konsultantus – Justicija.eu

Viešieji pirkimai yra būdas, kai perkančiosios organizacijos perka arba užsako tam tikras paslaugas ar produktus. Viešieji jie vadinami ne be reikalo – kad viskas būtų kaip įmanoma skaidriau, su skelbimu ir pirkimo dokumentais gali susipažinti visi norintys ir turintys tam teisę. Perkančiosios organizacijos skelbia viešųjų pirkimų konkursus, kuriuose:

  • Paskelbiamos pirkimo sąlygos ir įvairūs lydintys dokumentai, priklausomai nuo pirkimo objekto. Šiais dokumentais , nustatoma viešųjų pirkimų tvarka, pirkimo sąlygos, kvalifikacijos reikalavimai ir kiti svarbūs konkrečiam pirkimui elementai.
  • Pasiūlymams pateikti nustatoma konkreti data, iki nurodytos datos paslaugas ar prekes siūlančios įmonės privalo pateikti pirkimo sąlygas atitinkančius pasiūlymus. Tiekėjas gali gauti visą pirkimo dokumentaciją nepaisant to ar jis pateikė/pateiks pasiūlymą.
  • Iki nurodytos datos viešojo pirkimo proceso dalyviai pateikia visus reikalaujamus dokumentus: sąmatas, projektus, brėžinius, technines produktų charakteristikas, garantinius raštus ir daugybę kitų dokumentų pagal pirkimo sąlygas.
  • Pirkimo dieną, įstatymų numatyti asmenys susipažįsta su pasiūlymais ir patikrina pasiūlymų atitikimą pirkimo sąlygomis ir kitiems nustatytiems reikalavimams ir, pagal pirkimo sąlygose nustatytą pasiūlymų vertinimo modelį, nusprendžia, kuris pasiūlymas laimi atitinkamą pirkimą (konkursą).

Tokiu būdu išrenkamas konkurso nugalėtojas.

Viešieji pirkimai gali vykti keliomis formomis, vienas iš jų – apklausa. Šis būdas taikomas, kai pirkimo sumos yra nedidelės. Apklausiamos kelios įmonės dėl pirkimo kainos ir sąlygų, o tada nusprendžiama, kurios bendrovės pasiūlymas yra laimėtojas.

Visais atvejais reikia daugybės dokumentų, kuriuos paruošti turėtų profesionalai. Neprofesionaliai pateikti pasiūlymai dažnai atmetami, dėl jų kylą ginčų, kurie neretai baigiasi teismuose.

Viešųjų pirkimų administravimas – tai paslauga įmonėms ir valstybinėms institucijoms, bei organizacijoms, kurios tikslas – sutvarkyti viešojo pirkimo dokumentaciją pagal visus viešųjų pirkimų įstatymo principus ir nuostatas. Kuo dokumentacija aiškesnė ir profesionalesnė, tuo mažesnė tikimybė, kad konkursui pasibaigus su nepatenkintais dalyviais teks aiškintis teismuose..

Viešųjų pirkimų konsultacijos valstybinėms institucijoms skiriasi nuo analogiškos paslaugos verslui. Valstybinėms institucijoms reikia tinkamai paruošti visą viešųjų pirkimų dokumentaciją, suformuoti tikslų skelbimą. Tuo tarpu viešųjų pirkimų dalyviams taip pat reikia profesionalo pagalbos ruošiant viešųjų pirkimų pasiūlymus. Tai dokumentai apie įmonės veiklą, santykius su partneriais, tiekėjais, subkontraktoriais, konfidencialumo klausimai. Visoje šioje šūsnyje dokumentų galima nesunkiai pasimesti, todėl teisininkai profesionalai čia gali padėti iš esmės. Ne, jie laimėti konkurso nepadės, nes viskas priklauso nuo viešųjų pirkimų organizatorių, tačiau dokumentus sutvarkyti taip, kaip reikia, tikrai gali. Tokiu būdu šansai laimėti konkursus padidėja. Perkančiosioms organizacijoms, organizuojančioms tokius konkursus, pagrindinis interesas yra nebrangiai ir skaidriai nupirkti paslaugas ir gauti prekes, todėl teisininkai gali padėti suformuoti tikslius reikalavimus pirkimams, pagal kuriuos visi viešieji pirkimai būtų atliekami skaidriai ir be trukdžių.