Ugniagesiai: daug drabužių apsirengę senoliai nepajunta, kai pradeda degti

0
324
ugniagesiai:-daug-drabuziu-apsirenge-senoliai-nepajunta,-kai-pradeda-degti

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, gaisruose dažniau žūsta vyresnio amžiaus gyventojai.

Gaisrų statistika rodo, kad didesnė rizika žūti kyla tiems garbaus amžiaus žmonėms, kurie gyvena vieni, nesugeba rūpintis savo saugumu, o jų namuose nėra dūmų detektorių.

„Panevėžyje yra kilęs ne vienas gaisras, kurio metu senoliai smarkiai nukentėjo ar net žuvo, kai nuo dujinės viryklės užsidegė jų drabužiai. Tipiška situacija: vienas gyvenantis, sunkiai judantis, blogai matantis senolis, bandė pats gamintis maistą, ir nepastebėjo, kaip užsidegė prie dujinės viryklės sudėti įvairūs skudurėliai ir šluostės, o paskui – ir jo drabužiai. Išgąstis, lėta reakcija ir sunkūs nudegimai, kurie baigėsi mirtimi,“ – pasakoja Panevėžio priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Valstybinės priešgaisrinės priežiūros skyriaus vyresnysis specialistas Renaldas Nacickas.

Ryte vieno gyvenusio garbaus amžiaus tėvo aplankyti atėjusi dukra, rado jį prie virtuvės apdegusį ir mirusį: „Užsidegė drabužiai, žmogus užduso. Didesnis gaisras neįsiplieskė, kaimynai neužuodė dūmų, apdegė tik apie porą kvadratinių metrų grindų…“

Ne vieno gaisro priežastis tyręs pareigūnas pataria, kad artimieji, lankydami vyresnio amžiaus žmones, pasirūpintų ir primintų jiems, kad prie dujinės viryklės neturėtų būti šluosčių ar užuolaidų. Beje, šaltuoju metų laiku daug drabužių apsirengę senoliai nepajunta, kai pradeda degti. O pajutę, sutrinka, ima blaškytis, nuo to ugnis dar labiau įsidega, kol galiausiai užtrokštama nuo dūmų.

Valstybinės priešgaisrinės priežiūros vyriausioji specialistė Vilma Vaiginytė teigia: „Būtų labai gerai, kad artimieji kaskart primintų, jog pelenus galima pilti tik į metalinį kibirą, o jį laikyti – ne arčiau kaip 6 metrai nuo pastatų. Prieš keletą metų Panevėžyje, Kauno gatvėje esančiame name, žuvo judėjimo negalią turinti moteris. Gaisras kilo nuo kibiro pelenų, kuris buvo padėtas prieškambaryje po laiptais…“

Kuo galėtų pasirūpinti garbaus amžiaus žmonių artimieji? „Jie gali įrengti vyresnio amžiaus giminaičiams dūmų detektorius bei pasirūpinti jų maitinimo elementų pakeitimu. Viename Panevėžio rajono miestelyje naktį kilo gaisras. Gal garbaus amžiaus moteris bandė užsikurti krosnį, o gal atidarė pakuros dureles… Užsidegus jos drabužiams, moteris užduso dūmuose prie pat krosnies. Namas sandarus, išdegė deguonis, didesnis gaisras nekilo. Senolės artimieji gyveno to paties namo antrajame aukšte. Jie miegojo, dūmų neužuodė. Ryte nulipę laiptais, rado apdegusią motiną, – prisimena vieno gaisro istoriją R. Nacickas. – Jeigu namuose būtų įrengtas dūmų detektorius, jo garsą tikrai būtų išgirdę ne tik to paties namo gyventojai, bet ir kaimynai.“

Pareigūnas sako, kad lankydami vyresnio amžiaus artimuosius, giminaičiai dažnai jiems atneša malkų, kad patiems senoliams nereiktų vargti: „Padeda jas prie pat krosnies pakuros, kad būtų patogu paimti, sudeda ant krosnies, kad malkos pradžiūtų. Tik dažnai nepagalvoja, kad vyresnio amžiaus žmogus gali nespėti išbėgti iš namų kilus gaisrui.“

Šiemet Lietuvoje gaisruose žuvo 54 žmonės, 30 žuvusiųjų – daugiau kaip 60-ies metų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.