Kokias funkcijas organizme atlieka BCAA?

0
336

Iš 18 aminorūgščių, randamų maisto baltymuose, trys iš jų turi šakotas alifatines šonines grandines. Tai vadinamosios šakotosios grandinės amino rūgštys (BCAA). Tai yra izoleucinas, leucinas ir valinas. Tai yra egzogeninės amino rūgštys, t. y. tos, kurių žmogaus organizmas negali pasigaminti pats. Jos sudaro apie 25% visų aminorūgščių, esančių raumenų baltymuose (aktine bei miozine).

Baltymai yra vertinga dietos dalis ir neturėtų būti naudojami kaip energijos šaltinis. Pastarasis turėtų būti naudojamas kūno baltymams gaminti, įskaitant funkcinius baltymus, tokius kaip fermentai. Kita vertus, intensyvaus fizinio krūvio metu baltymai gali būti suvartojami naudojant juos kaip energijos šaltinį. Šakotosios grandinės amino rūgščių vartojimas BCAA papildų pavidalu gali padėti naudoti baltymus raumenų masės augimui, o ne energijai.

BCAA amino rūgščių funkcijos organizme

Šakotosios grandinės amino rūgštys dažniausiai naudojamos sportininkams skirtuose maisto papilduose. Šakotosios grandinės amino rūgščių veikimo mechanizmas padeda palaikyti vientisą treniruočių tempą ir krūvį, taip pat yra naudingos norint sumažinti nuovargio jausmą po intensyvaus fizinio krūvio. Tokį poveikį nulemia serotonino, atsakingo už mieguistumą ir nuovargį, koncentracijos sumažėjimas smegenyse. Sumažėjęs nuovargio jausmas reiškia ilgesnę mankštos trukmę. Dėl to treniruotės gali būti daug kartų efektyvesnės.

Galime daryti prielaidą, kad BCAA amino rūgštys organizme atlieka šias funkcijas:

  • slopina katabolizmą,
  • pagreitina anabolizmą,
  • padidina raumenų ištvermę,
  • sumažina riebalinio audinio kiekį,
  • stimuliuoja nervų sistemą ir slopina skausmo suvokimo jausmą,
  • turi įtakos neurotransmiterių veiklai.

Kaip suprasti informaciją, pateiktą BCAA maisto papildų etiketėse?

Ant BCAA maisto papildų etikečių yra tokie ženklai kaip 2:1:1 arba 4:1:1. Jie nurodo šakotosios grandinės amino rūgščių – leucino, izoleucino ir valino – santykį tam tikrame produkte.

Labiausiai paplitę yra preparatai, kurių aminorūgščių santykis yra 2:1:1, tačiau pastaruoju metu populiarėja preparatai, kuriuose pirmasis skaitmuo, reiškiantis leucino kiekį, yra 4 ar net 10.

Tačiau mąstymas, kad „kuo daugiau, tuo geriau“, ne visada yra teisingas. Leucino kiekis BCAA preparatuose yra pakankamai didelis ir rekomenduojamo vartoti kiekio tikrai pakanka, kad būtų pasiektas tinkamas anabolinis poveikis.

Įsigyti amino rūgštis galite čia: https://www.stipriausias.lt/papildai/amino-rugstys.